Okno w kuchni bez firanki – jak udekorować okno w stylowej kuchni?

Co na okno zamiast firanki w kuchni?

W nowoczesnych kuchniach, ale nie tylko, często pozostawiamy okno bez firanek, stosując bardziej minimalistyczne dekoracje. Aranżacja okna bez zasłon czy nawet bez karnisza staje się powszechna i nikogo już nie dziwi. Co jednak możemy zastosować zamiast firanki, kiedy chcemy mieć możliwość zasłonięcia okna? Jak takie okno ozdobić i czy jego dekoracja jest w ogóle potrzebna. Poznaj najlepsze sposoby na okno bez firanki w kuchniach urządzonych w różnych wnętrzarskich stylach. Zobacz naszą galerię, by przekonać się, jak zaproponowane przez nas rozwiązania mogą prezentować się w realnych pomieszczeniach.

Okno w kuchni – czy dekoracja jest potrzebna?

Zastanawiasz się, czy zasłaniać okno w kuchni? We współczesnych aranżacjach kuchennych często pojawiają się okna całkowicie pozbawione dekoracji czy jakiejkolwiek osłony. Z reguły są to bardzo duże przeszklenia, które same w sobie prezentują się zjawiskowo. Najczęściej jednak ich właściciele nie pozbawiają się w pełni możliwości ich zasłonięcia, stosując rolety zewnętrze. To praktyczne rozwiązanie, szczególnie kiedy kuchenne okna wychodzą na ulicę lub też na dom czy mieszkanie sąsiadów. Okna bez dodatkowych ozdób idealnie pasują do minimalistycznych wnętrz, niemniej jednak nigdzie nie jest powiedziane, że w stylach tych nie sprawdzą się również i okna „ubrane” w stylowe tekstylia lub inne dodatki. Alternatywna opcja to wybór okna, które samo w sobie ma ozdobny charakter.

Czym ozdobić okno w kuchni nowoczesnej?

W kuchniach nowoczesnych, by nadać im indywidualnego wyrazu, stosuje się niekiedy okna ze szprosami. To wyjątkowo dekoracyjne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się również w pomieszczeniach urządzonych w stylu loftowym, gdzie za ozdobę służyć mają właśnie elementy użytkowe. Ważne, by takie okno wpisywało się w wystrój całego wnętrza i harmonizowało z pozostałymi dodatkami. Kiedy jednak w kuchni chcemy zapewnić sobie nieco intymności, musimy znaleźć sposób na to, jak oraz czym przysłonić okna, niezależnie od ich wyglądu. Czym zatem zastąpić tradycyjną firankę? Możliwości mamy naprawdę sporo, a każda z opcji da nam trochę inny efekt finalny. Oto kilka naszych pomysłów na okno w kuchni bez firanki.

Co na okno zamiast firanki?

Dekoracja okna kuchennego powinna nawiązywać do stylu, w jakim urządzone zostało całe wnętrze. Tylko tak będziemy w stanie uzyskać harmonijny efekt, na którym z cała pewnością nam zależy. Nie da się ukryć, że inne rozwiązania będą pasować do nowoczesnych pomieszczeń, inne do zaaranżowanych klasycznie, a jeszcze inne do tych w stylu retro czy rustykalnym. Dlatego, wybierając tekstylia okienne, zawsze warto mieć na uwadze całość kuchennej aranżacji, a w przypadku kuchni otwartej na salon, także dekoracji znajdujących się w sąsiednich przestrzeniach. Czym zatem zastąpić firanki?

1. Rolety tradycyjne

Tradycyjne rolety wciąż są najczęściej wybieranym rozwiązaniem do nowoczesnych wnętrz. Pasują do minimalistycznych aranżacji i stanowią elegancką ozdobę okna, a do tego dostępne są w niezliczonych wersach kolorystycznych, dzięki czemu naprawdę bez trudu dopasujemy je do pozostałych elementów wystroju kuchni. Szczególnym rodzajem rolet, na które również warto zwrócić uwagę, są plisy. Są niezwykle praktyczne, gdyż mogą zasłonić dowolnie wybraną część okna. Doskonale sprawdzają się więc w kuchniach na parterze. Zasłaniając z ich pomocą wyłącznie dolny fragment szyby, w ciągu dnia jesteśmy w stanie ukryć się przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów, bez konieczności rezygnacji z dostępu do światła słonecznego.

2. Rolety dzień-noc

To rodzaj rolet, który powala nam w łatwy sposób decydować o nasłonecznieniu kuchni. Podobnie, jak rolety tradycyjne, tak i rolety dzień-noc występują w szerokiej gamie kolorów i odcieni. Wybierając ich barwę warto jednak mieć na względzie nie tylko walory estetyczne. Pamiętajmy, że ciemniejsze materiały będą przepuszczać mniej światła niż te jaśniejsze. Tego typu rolety znajdziemy w również w różnych wariantach dekoracyjnych. Wśród nich najbardziej ozdobny charakter będą mieć rolety australijskie.

3. Rolety rzymskie

Ten specyficzny typ rolet, które przy podnoszeniu, tworzą gustowne fałdy, to hit ostatnich lat. Rolety rzymskie, jak żadne inne, ocieplają wystrój pomieszczenia, wciąż jednak zachowując jego elegancki charakter. Dobrze odnajdują się również w minimalistycznych aranżacjach. Co więcej, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, mogą pełnić rolę firanki bądź też zasłony. Możemy kupić je w standardowych wymiarach odpowiadających tradycyjnym wymiarom okien, ale też zamówić je na wymiar. W przypadku indywidualnej usługi zyskujemy też możliwość wyboru typu tkaniny, z jakiej uszyte mają być rolety, spośród dużej liczby dostępnych propozycji. Rolety rzymskie mają jeszcze jedną przewagę nad tymi zwykłymi. Ponieważ z reguły do kasety mocowane są rzepami, w razie ich zabrudzenia (o które przecież w kuchni nietrudno), możemy je łatwo zdjąć i wyprać.

4. Żaluzje

Zapomniane przez jakiś czas, teraz znów wracają do łask. Obecnie w sklepach znajdziemy żaluzje aluminiowe i drewniane. W zależności od wybranej opcji, nasze okno może zyskać zupełnie inny dekoracyjny wymiar. Żaluzje drewniane zapewnią nam przytulny klimat, a aluminiowe pasować będą do kuchni o surowym wystroju. Bez względu jednak na materiał, są kolejną opcją łatwą do utrzymania w czystości. Nie pochłaniają też zapachów. A z uwagi na to, że kurz nie wnika w ich strukturę, a jedynie osiada na ich powierzchni, są przyjazne dla alergików.

5. Zazdrostki

Jeżeli idea okna w kuchni bez firanki nie całkiem do ciebie przemawia, możesz zdecydować się na rozwiązanie pośrednie, jakim są zazdrostki. Te najczęściej wykorzystywane są jako dekoracja w kuchniach urządzonych w stylu klasycznym, retro, prowansalskim czy rustykalnym, gdzie są w stanie stworzyć niezwykłą atmosferę. Są niezastąpione, jeśli nad kuchennym oknem nie mamy możliwości montażu karnisza. Podobnie jak plisy, nie pozwalają zaglądać do naszej kuchni osobom z zewnątrz, nie blokując nam jednocześnie w pełni możliwości korzystania ze światła dziennego.