Jak urządzić domowy kącik do pracy i nauki? Zainspiruj się z Verle Home!

Miejsce do pracy i nauki w domu

Praca i nauka w domu wymaga odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni, w której muszą panować sprzyjające skupieniu warunki. To miejsce, w którym warto zastosować rozwiązania, które pomogą nam w organizacji i utrzymaniu porządku. O czym pamiętać, tworząc projekt domowego biura, jakie kolory wybrać i jak zaplanować kącik do nauki dla dziecka? Podpowiadamy!

Przestrzeń do pracy i nauki

Konieczność przejścia na pracę zdalną niejednego i niejedną z nas zmusiła do tego, by na szybko urządzić domowe biuro. Teraz jednak już na spokojnie możemy rozważyć jego aranżację, tak by zapewnić sobie komfortowe miejsce do wykonywania zawodowych obowiązków, ale nie tylko. O zaprojektowaniu przestrzeni dedykowanej do pracy przy komputerze i nauki warto pomyśleć właśnie teraz, czyli u progu rozpoczynającego się roku szkolnego. Jeżeli uda nam się stworzyć miejsce, w którym nasze pociechy będą mogły bez trudu się skoncentrować, nauka z całą pewnością będzie przychodzić im łatwiej, a co za tym idzie, będzie sprawiać im większą przyjemność. Poznaj nasze sprawdzone patenty na zaplanowanie biurowej strefy w swoim domu.

Urządzamy kącik do nauki

Miejsce do nauki możemy wydzielić w pokoju dziecka lub wręcz przeciwnie. Dziecięcy pokój to często przestrzeń pełna zabawek, gadżetów i innych przedmiotów, które wzbudzają zainteresowanie malucha. Dlatego, jeżeli mamy taką możliwość, warto rozdzielić te strefy i rozważyć aranżację kącika do nauki w innym pomieszczeniu. Najważniejsze jest jednak to, nie gdzie, a jak go urządzimy.

Biurko dla ucznia – jakie wybrać?

Najważniejszym elementem czy to kącika do nauki, czy domowego biura, jest oczywiście biurko. Możemy w tym zakresie skorzystać z gotowych propozycji, ale też zaprojektować biurko na wymiar. Takie rozwiązanie pozwoli nam uzyskać odpowiednio duży blat, ale też w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Na blacie powinien zmieścić się monitor komputera (a jeżeli planujesz w tym miejscu wykonywać również swoje obowiązki zawodowe, być może niezbędne będą dwa monitory) lub laptop. Warto by na biurku znalazła się osobna klawiatura i myszka, nawet jeżeli nasze dziecko korzysta z komputera przenośnego. To dużo wygodniejsza opcja. Przydadzą się oczywiście organizery na niezbędne przybory, ale o tym więcej za chwilę, a także miejsce na swobodne rozłożenie książek i zeszytów. Wszystko to należy wziąć pod uwagę, kiedy planować będziemy wielkość blatu roboczego.

Zorganizowana przestrzeń

Jak natomiast zorganizować kącik do nauki tak, by dziecko miało pod ręką wszystko to, czego potrzebuje, a jednocześnie by nie zagracić biurka? Tu z pomocą przyjdą nam szafki, szuflady i otwarte półki. Jeżeli mamy ograniczoną przestrzeń, szafki czy szuflady możemy zaplanować pod biurkiem. Egzamin zdadzą również umieszczone nad nim półki, na których dziecko może trzymać podręczniki, notatniki czy segregatory. Jeżeli natomiast ściany nad blatem nie chcemy zabudowywać meblami, idealnym rozwiązaniem będą relingi. W ofercie marki Verle Home posiadamy wyjątkowo elastyczny system relingów Sign Emotion, który wpisze się w każdą przestrzeń. Można zaaranżować go zgodnie z własnymi potrzebami i wymaganiami, umieszczając na nim niewielkie regały, półeczki, haczyki, pojemniki czy dedykowane akcesoria, takie jak na przykład uchwyt na tablet lub notatnik.

Niezbędne przybory

Każde dziecko potrzebuje do nauki masy różnych przyborów. Jeżeli uda nam się je właściwie posegregować, praca z nimi będzie przyjemniejsza. Dziecku łatwiej też będzie utrzymać porządek, jeżeli każdy przedmiot będzie miał swoje miejsce. W szufladach warto zastosować wkłady, na biurku zaś może stanąć organizer na kredki i długopisy. Nad biurkiem natomiast, poza relingami, można umieścić tablicę korkową lub magnetyczną, a na niej plan lekcji oraz notatki, ale także fotografie czy obrazy, które pomogą stworzyć przytulną atmosferę. To również miejsce, dzięki któremu dziecko będzie mogło rozwijać swoją kreatywność.

Porządek w otoczeniu

Zapewne wiesz, jak ważne jest utrzymanie porządku w miejscu pracy. Bałagan nas rozprasza i powoduje, że trudniej jest nam się skupić. Dlatego, poza organizerami, w miejscu, w którym nasze dziecko odrabiać ma pracę domową, dobrze jest ustawić chociażby niewielki kosz na śmieci. Warto od samego początku zachęcać pociechę do dbania o czystość w kąciku nauki i każdorazowego sprzątania go po skończonej pracy.

Oświetlenie – jak dobrać lampy?

Oświetlenie miejsca nauki i pracy jest kluczowe dla komfortu naszego dziecka. W źle doświetlonej przestrzeni oczy ucznia szybko będą się męczyć, a to z całą pewnością nie służy jego zdrowiu. Najlepiej, by kącik do nauki wraz z biurkiem był odpowiednio doświetlony przez naturalne światło słoneczne. Nie należy jednak biurka ustawiać bezpośrednio pod oknem, szczególnie jeżeli wychodzi ono na południe lub zachód. To pory dnia, w których dziecko będzie uczyć się najczęściej, a świecące mu prosto w oczy promienie słońca będą mu tylko utrudniać to zadanie. Latem natomiast dodatkowo podnosić będą temperaturę.
Dobry układ to taki, w którym, biurko ustawione jest prostopadle do okna. Z której strony? Zależy, czy nasza pociecha jest prawo- czy leworęczna. Źródło światła powinno znajdować się po przeciwnej stronie, niż ręka pisząca, tak by padający cień nie zasłaniał zeszytu czy notatnika. Ta sama zasada tyczy się oświetlenia sztucznego, które w takim miejscu jest niezbędne. Lampka na biurko powinna posiadać obrotowy klosz oraz ruchome ramię. Dzięki temu dziecko będzie mogło w łatwy sposób dopasować jej ułożenie do swojej pozycji. W lampce warto zamontować żarówkę ledową o neutralnej lub chłodnej barwie.

Ergonomia, czyli jak zadbać o wygodę i bezpieczeństwo dziecka

Jak zapewnić dziecku wygodę podczas długich godzin spędzonych na nauce przy biurku? Liczy się tu zarówno rozmiar blatu, jak i jego wysokość. Nie bez znaczenia jest też oczywiście krzesło. Blat biurka nie powinien mieć mniej niż 60 cm głębokości, jednak jeszcze głębszy będzie bardziej komfortowy. Warto też, by miał co najmniej 120 cm szerokości. Tak, jak wspomnieliśmy, pod biurkiem można umieścić kontenerek z szufladami czy szafkę. Pamiętajmy jednak, by pozostawić wystarczającą ilość miejsca na nogi, a ustawione pod blatem meble nie przeszkadzały w ich rozprostowaniu. Na jakiej wysokości natomiast umieścić blat i jak wysoko od ziemi powinno znajdować się siedzisko krzesła? Wszystko zależy od wzrostu dziecka. Jeżeli wiemy, ile mierzy nasza pociecha, możemy łatwo dopasować odpowiednie parametry mebli. Sprawdźcie zestawienie, jakie przygotowaliśmy w tabeli poniżej.

Wybierając biurko dla ucznia szkoły podstawowej, można rozważyć zakup mebla z regulowaną wysokością blatu. W ten sposób raz zakupione biurko posłuży dziecku przez długi czas. Jak zaś wybrać wygodne krzesło?

Krzesło dla dziecka do biurka

Na pewno nieraz widzieliście swoje dziecko garbiące się nad stołem. Taka postawa jest nie tylko mało komfortowa, lecz także na dłuższą metę może prowadzić do schorzeń kręgosłupa. Prawidłowa pozycja ciała podczas nauki to podstawa. Właściwie ułożona sylwetka odciąża kręgi i zapewnia dotlenienie mózgu, co przecież podczas zdobywania wiedzy ma kluczowe znaczenie. Dobry fotel biurowy przede wszystkim musi mieć regulowaną wysokość. Siedzisko powinno zostać ustawione w takiej odległości od podłogi, by przy zgiętych pod kątem prostym nogach, całe podeszwy stóp mogły dotykać ziemi. Oparcie krzesła z kolei powinno być tak wyprofilowane, by dopasowywać się do kształtu odcinków lędźwiowego i piersiowego kręgosłupa. Dodatkową swobodę w przemieszaniu się i poruszaniu w obrębie kącika nauki zagwarantuje krzesło obrotowe na kołach.

Kącik do nauki w salonie

Przy ograniczonym metrażu niekiedy nie mamy innego wyjścia, jak wydzielenie kącika do nauki w części salonowej. Jak oddzielić obie te strefy, by zagwarantować dziecku dobre warunki do zdobywania wiedzy? Jeżeli mamy taką możliwość, ustawmy ściankę działową, która maluchowi zapewni odrobinę prywatności. W niewielkim pomieszczeniu może być to ścianka ażurowa lub przeszklona (np. ze szprosami). Lekka konstrukcja nie pomniejszy salonu wizualnie. Za ścianką powinno znaleźć się miejsce na wszystkie podstawowe elementy miejsca do nauki, a zatem biurko, krzesło oraz niewielki regał lub szuflady, a także dodatkowe oświetlenie.

Jak urządzić domowe biuro?

A co z nami? Jak wydzielić w domu strefę do pracy, by pracować wydajnie? Jeżeli nie mamy możliwości aranżacji domowego biura w osobnym pomieszczeniu, możemy urządzić je, zagospodarowując nieco przestrzeni w salonie, jadalni, sypialni, a nawet kuchni. By wyraźnie zaakcentować granicę pomiędzy poszczególnymi strefami, na ich styku możemy ustawić na przykład ażurowy regał, który w naszym biurze będzie mógł spełniać również funkcje praktyczne. Jednocześnie podczas pracy będzie odgradzać nas od wszelkich rozpraszaczy czy znajdujących się nieopodal pozostałych domowników.

Gabinet w domu – co powinno się w nim znaleźć?

Niezbędne będą oczywiście biurko i krzesło, ale co jeszcze przyda się w domowym gabinecie? Jeżeli nasza praca wymaga gromadzenia drukowanej dokumentacji, stwórzmy zorganizowane miejsce do ich przechowywania. Przydatne będą pojemniki i stojaki na dokumenty, a także teczki i segregatory – możemy umieścić je w specjalnych osłonkach, by ładnie się prezentowały. Domowe biuro warto również wyposażyć w tablicę, kalendarz, planer, przybory do pisania, samoprzylepne karteczki i notatniki.

Biurko i krzesło do home ofiice

Dobrze dobrane meble biurowe pomogą zadbać nam o kondycję naszego kręgosłupa. Dzięki nim po całym dniu pracy przy komputerze, nie będziemy odczuwać bólu. Blat biurka, który pomieści niezbędne przedmioty, takie jak monitor, akcesoria komputerowe oraz przybory biurowe, powinien mieć minimum 130 cm szerokości i ok. 90 cm głębokości. Jego położenie względem podłogi możesz sprawdzić w naszej tabeli powyżej. Przy standardowym wzroście osoby dorosłej, blat nie powinien znajdować się na wysokości niższej niż 72 cm. To minimalna wysokość określana przez zasady BHP, niezależnie od tego, czy przy biurku będziemy wykonywać prace manualne, czy korzystać będziemy z komputera. Najprostszym sposobem jest wypróbowanie różnych wysokości blatu, by znaleźć tę idealnie dopasowaną do naszej postury. Dużą wagę powinniśmy przywiązać również do wyboru krzesła. Jego siedzisko powinno być regulowane, a oparcie dopasowane do kształtu kręgosłupa.

Jasna przestrzeń do pracy w domu

Najprostsze, a zarazem najwygodniejsze rozwiązanie, to zorganizowanie domowego biura w okolicach okna, a zatem jak najbliżej naturalnego światła dziennego. Nawet jeżeli pracujemy wyłącznie w dzień, nie możemy pomijać również kwestii oświetlenia sztucznego. W pochmurną pogodę może okazać się ono naprawdę niezbędne. Podstawmy więc na lampkę biurkową z ruchomym ramieniem lub klasyczną lampkę stołową. Do tego dobierzmy żarówkę LED o naturalnej barwie światła z temperaturą barwową pomiędzy 4000 a 5000 K.

Kolory w domowym biurze

W jakiej kolorystyce urządzić domowy gabinet, by czuć się w nim dobrze? Wybór barw ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Może też wpływać na jakość naszej pracy, pomagając nam się skoncentrować, lub wręcz przeciwnie – negatywnie oddziałując na nasze skupienie. Lepiej unikać zatem intensywnych, jaskrawych kolorów i zwrócić się ku neutralnej palecie. Dobrze sprawdzi się biel, beż czy écru, ale i rozbielone kolory: błękit, mięta czy pudrowy róż oraz niewielki dodatek czerni. Śmiało możemy natomiast zdecydować się na więcej niż jedną barwę, pamiętając jednak o zachowaniu odpowiednich proporcji.

Naturalne dodatki

Nic tak nie wprowadza nas w dobry i twórczy nastrój, jak bliskość natury. Kwiaty to doskonały dodatek dekoracyjny do domowego biura. Zielone rośliny oczyszczają powietrze oraz je jonizują, neutralizując niekorzystne oddziaływanie urządzeń elektronicznych. Jeżeli lubimy minimalistyczne aranżacje, kwiaty będą wystarczającym dodatkiem. Kiedy jednak zależy nam na stworzeniu nieco bardzie przytulnej przestrzeni, otoczmy się przedmiotami, które będą cieszyć nasze oczy. Świeca zapachowa, ulubiony kubek, ramka ze zdjęciem czy niewielka rzeźba wykreują przyjemną atmosferę, dzięki której praca będzie kojarzyć nam się z czymś miłym i będziemy zasiadać do niej o wiele chętniej.

Meble Verle do domowego biura i kącika do nauki

Domowe biuro, jak i domowy kącik do nauki mają tę przewagę, że możemy zaaranżować je samodzielnie – dokładnie tak, jak mamy na to ochotę. Jesteśmy u siebie, więc nikt nie narzuca nam zasad panujących w firmie czy szkole. To tu możemy stworzyć sobie wymarzone warunki do wykonywania szkolnych i zawodowych obowiązków. W ofercie Verle Home nie brakuje rozwiązań, które będą przy tym pomocne.
Kolekcje mebli Verle są na tyle uniwersalne, że pozwolą zaplanować harmonijną przestrzeń, nawet jeżeli nasze miejsce pracy ma być wydzielone z innego pomieszczenia. W naszej galerii znajdziecie doskonałe przykłady na to, jak spójnie zestawić chociażby zabudowę salonową czy kuchenną z meblami biurowymi.

Już teraz pomyśl o wygodnym miejscu do pracy i nauki!

Już dziś zapraszamy Was do naszych salonów, w których nasi specjaliści pomogą Wam urządzić ergonomiczny i stylowy kącik do pracy i nauki, w którym wykonywanie codziennych obowiązków stanie się czystą przyjemnością. Niezależnie od metrażu, jakim dysponujecie, mamy dla Was sprytne i elastyczne rozwiązania, które dopasują się do każdej przestrzeni, również wtedy gdy jej otoczenie jest już w pełni urządzone.
Przejrzycie naszą galerię, w której przedstawiamy Wam nasze sprawdzone sposoby na komfortowe i wygodne w użytkowaniu domowe biuro zaaranżowane w różnych wnętrzarskich stylach. W naszych studiach możecie wybierać spośród szeregu frontów i blatów, by stworzyć zabudowę, która w pełni odzwierciedlać będą Wasz gust. W każdym z nich możecie też przetestować jakość i funkcjonalność naszych mebli. Nasze ekspozycje to także dodatkowa porcja inspiracji!

Mapa sieci studiów - Verle Home