Suszarka bębnowa potrafi oszczędzić nam naprawdę sporo czasu i wysiłku. Ułatwia nam codzienne obowiązki, ale też dba o odzież, a niekiedy eliminuje również konieczność prasowania ubrań. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem przybywa zwolenników suszenia automatycznego. Co jednak zrobić, kiedy w naszej łazience nie ma miejsca na ustawienie kolejnego urządzenia? Rozwiązaniem może być umieszczenie suszarki na pralce. Do tego jednak niezbędny jest specjalny łącznik. Jak połączyć pralkę z suszarką i jak dobrać do nich odpowiedni łącznik? Podpowiadamy!
Pralka i suszarka w kolumnie – zalety
Oszczędność miejsca – choć to bezsprzecznie główna z zalet ustawienia suszarki automatycznej na pralce – nie jest jedynym plusem tego rozwiązania. Przestrzeń nad pralką często bywa niewykorzystana, świetnie więc może sprawdzić się, jeżeli zależy nam na wstawieniu suszarki do małej łazienki. Znajdująca się na wyżej suszarka jednocześnie jest wygodniejsza w obsłudze. Bez problemu bowiem jesteśmy w stanie szybko przełożyć mokre ubrania z pralki do suszarki – bez konieczności przemieszczania się po łazience czy pralni, a suche wyjąć z bębna suszarki bez potrzeby schylania się. Pralka i suszarka w słupku ponadto dają elegancki i harmonijny efekt wizualny, zwłaszcza jeżeli są to urządzenia jednej marki, pochodzące z tej samej linii wzorniczej.
Wybierz zestaw, który będzie idealny dla Ciebie!
Oferujemy gotowe, praktyczne zestawy pralek i suszarek marek Siemens, które doskonale współgrają pod względem funkcjonalności i kompatybilności. Wybierając jeden z tych zestawów łącznik możesz dobrać za 1,23 zł lub za 99 zł. Szczegóły i czas trwania oferty w regulaminie.
Dlaczego warto wybierać pralkę i suszarkę od jednego producenta?
Zakup pralki i suszarki od tego samego producenta, jeżeli zamierzamy oba urządzenia umieścić jedno na drugim, jest bezpiecznym rozwiązaniem. W takim wypadku bowiem będziemy mieć pewność, że uda nam się znaleźć odpowiedni łącznik do ustawienia urządzeń w słupku. Producenci sprzętów AGD najczęściej posiadają w swojej ofercie różnego rodzaju łączniki, dedykowane do konkretnych serii pralek i suszarek. Dzięki temu zakup właściwego modelu, który zapewni nam możliwość stabilnego ustawienia suszarki na pralce, staje się bezproblemowy. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy poszukać urządzeń o zbliżonych wymiarach, ponieważ nie wszystkie sprzęty, nawet jeśli wyprodukowane są przez tego samego producenta, mają takie same parametry. Zanim dokonamy zakupu, dokładnie zapoznajmy się więc ze specyfikacją obydwu produktów.
Jak wybrać łącznik do pralki i suszarki?
Wybór odpowiedniego łącznika zależy od kilku parametrów i opcji, które warto wziąć pod uwagę przed jego zakupem. Przede wszystkim dostępne są różne rodzaje łączników, które różnią się od siebie sposobem montażu oraz dodatkowymi funkcjami. Najpopularniejsze to standardowe łączniki oraz modele z dodatkową półką lub szufladą. Standardowy łącznik pralki i suszarki jedynie zabezpiecza sprzęty przed przesuwaniem się. Jest prosty w montażu, dlatego sprawdzi się, jeśli zależy nam na szybkim i bezpiecznym połączeniu dwóch urządzeń. Z kolei łączniki wyposażone w wysuwaną półkę pozwalają na wygodniejsze składanie lub odkładanie ubrań. Na półce możemy ustawić kosz na pranie przy wkładaniu i wyjmowaniu odzieży z suszarki, ale możemy też wykorzystać ją jako dodatkowy blat podczas składania poszczególnych elementów garderoby. To świetne rozwiązanie do małych łazienek i niewielkich pomieszczeń gospodarczych.
Przy wyborze łącznika zwróćmy uwagę na kompatybilność modelu z urządzeniami, które posiadamy. Niektóre łączniki są dedykowane tylko do określonych marek lub modeli pralek i suszarek, więc upewnijmy się, że wybrany produkt pasuje do wymiarów i specyfikacji naszych sprzętów. Istotna jest także jakość materiałów – solidne, antypoślizgowe elementy oraz trwałe mocowania zapewnią stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania.
Czy da się zamontować suszarkę na pralce bez łącznika?
Z całą pewnością nie jest to polecane rozwiązanie. Dlaczego? Kolumna z pralki i suszarki musi być stabilna. Pomimo tego, że suszarka automatyczna nie wibruje w trakcie pracy, wciąż może delikatnie się przesuwać, a w konsekwencji, jeżeli nie będzie prawidłowo przymocowana, spaść. Również podczas czynności związanych z wyjmowaniem prania z suszarki czy wkładaniem do niej ubrań, możemy spowodować jej przewrócenie się. Niekiedy wystarczy mocniej pociągnąć za jej drzwiczki czy oprzeć się o urządzenie, by zaburzyć jego stabilność. Łącznik dodatkowo pełni także funkcje estetyczne. Maskuje przerwę pomiędzy sprzętami i zasłania nóżki suszarki bębnowej, dzięki czemu cała konstrukcja znacznie lepiej się prezentuje.
Suszarka na pralce w zabudowie meblowej
Innym ciekawym rozwiązaniem, kiedy planujemy montaż pralki i suszarki w słupku, jest umieszczenie obu urządzeń w zabudowie meblowej. Nawet jeśli dysponujemy urządzeniami wolnostojącymi, możemy ustawić je jedno na drugim w szafce, zachowując elegancki wygląd pomieszczenia i jednolity wygląd mebli. Dzięki temu pralka i suszarka są dyskretnie ukryte. Co więcej, szafka chroni urządzenia przed kurzem i nadaje wnętrzu uporządkowany charakter.
Dodatkową zaletą takiej zabudowy jest izolacja akustyczna – drzwi szafki mogą tłumić dźwięki, co sprawia, że pranie i suszenie stają się mniej uciążliwe dla domowników. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej wentylacji, aby zapewnić bezpieczne i efektywne działanie sprzętów.
Automatyczne suszenie i jego zalety, czyli dlaczego warto połączyć pralkę z suszarką
Jeżeli jeszcze nigdy nie korzystaliście z suszarki, zapewne zastanawiacie się, czy ustawianie suszarki na pralce i zakup łącznika są warte zachodu. Jeśli macie lub kiedykolwiek mieliście suszarkę bębnową, z całą pewnością wiecie, że suszenie automatyczne ma szereg zalet:
- komfort i oszczędność miejsca – tradycyjne suszarki sznurkowe mogą zajmować sporo miejsca i niezbyt estetycznie się prezentują. W małych mieszkaniach suszarka bębnowa niezwykle podnosi komfort domowników,
- ubrania gotowe do prasowania lub złożenia – większość suszarek bębnowych daje nam możliwość wyboru stopnia dosuszenia odzieży, w zależności od tego, czy zamierzamy je jeszcze prasować, czy chcemy poskładać je i włożyć do szafy,
- brak konieczności prasowania ubrań – ubrania wyjęte z suszarki automatycznej są mniej wygniecione, a większości z nich nie ma potrzeby prasować,
- optymalna pielęgnacja tkanin – sensory w suszarkach bębnowych, dopasowując parametry suszenia, chronią ubrania przed nadmiernym nagrzewaniem, a to przedłuża ich trwałość i jest nie bez znaczenia dla ich wyglądu,
- szybkość suszenia – podczas gdy pranie rozwieszone na sznurkach potrafi schnąć przez kilkanaście godzin, suszenie automatyczne zajmuje maksymalnie ok. 3 godzin. Przy większym praniu – na przykład po powrocie z wakacji – jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę sporo czasu,
- oszczędność energii elektrycznej – nowoczesne modele za sprawą zaawansowanych czujników automatycznie dostosowują czas i temperaturę suszenia do rodzaju tkanin oraz ich wilgotności. Suszarka przestaje pracować w momencie, gdy ubrania osiągną odpowiedni poziom wilgotności, co zmniejsza zużycie prądu. Dodatkowe oszczędności gwarantują nowoczesne suszarki z pompą ciepła,
- możliwość suszenia pościeli, koców i butów – w suszarce wysuszymy również bieliznę pościelową czy firanki, czyli duże tkaniny, które są dość problematyczne w rozwieszaniu na standardowej suszarce, a przy zastosowaniu odpowiednich akcesoriów, śmiało możemy automatycznie suszyć także buty.
Łącznik pralki i suszarki. Podsumowanie
Ustawienie suszarki na pralce to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie cieszyć się wygodą, jaką oferuje suszarka bębnowa. Montaż urządzeń w kolumnie pozwala na efektywne zagospodarowanie przestrzeni, dzięki czemu taki układ sprawdza się chociażby małych łazienkach. Aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo takiej konstrukcji, kluczowy jest odpowiedni wybór sprzętów – najlepiej od jednego producenta, oraz łącznika, który pasować będzie do konkretnej serii urządzeń. Łącznik może również pełnić funkcję praktycznej półki na kosz na pranie.
Umieszczenie pralki i suszarki w zabudowie meblowej zapewnia elegancki wygląd i izolację akustyczną. Suszarka automatyczna przynosi nam niezwykłą oszczędność czasu i wygodę. Automatyczne suszenie skraca czas oczekiwania wyschnięcie odzieży, ogranicza konieczność prasowania oraz daje możliwość szybkiego prania większych ilości ubrań. Zaawansowane czujniki w nowoczesnych suszarkach optymalizują zużycie energii, pozytywnie wpływając na nasz domowy budżet.