Przyznajcie, że makaron nieraz uratował wam życie, kiedy nie mieliście pomysłu na obiad lub gdy w progu pojawili się nieoczekiwani goście. Czasami jednak przygotowanie makaronu warto pocelebrować, a chyba nie ma lepszej ku temu okazji niż Światowy Dzień Makaronu. Koniecznie wypróbujcie nasz przepis na wyśmienite canneloni nadziewane mięsem mielonym, otulone porowym sosem.
Kiedy jest Światowy Dzień Makaronu i jaka jest jego geneza?
Makarony tak naprawdę są uwielbiane na całym globie, ale szczególnie ceni się je we Włoszech. W tradycyjnej kuchni włoskiej dominują ich klasyczne rodzaje, takie jak spaghetti, penne czy tagliatelle. We Francji i Niemczech popularne są szpecle, a w Azji można spotkać różnorodne makarony ryżowe i soba. W Ameryce Północnej króluje makaron w formie comfort food. To chociażby popularny mac and cheese, czyli makaron z serem. Każdy region ma swoje specyficzne wariacje i przepisy, nic dziwnego więc, że w 1995 roku podczas Światowego Kongresu Makaronu uhonorowano makaron jako jedno z najbardziej wszechstronnych i popularnych dań na świecie. Od tej pory co roku 25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was wyśmienity przepis na zapiekane rurki cannelloni w sosie porowym.
Przepis na cannelloni w sosie porowym
Składniki (na 4 porcje):
- 12 rurek cannelloni,
- 400 g mielonego mięsa z łopatki,
- 1 średnia cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 4 łyżki oliwy z oliwek,
- 100 g ricotty,
- 50 g parmezanu (do starcia),
- sól, pieprz, suszone oregano i bazylia – do smaku,
- 1 duży por (tylko biała i jasnozielona część),
- 250 ml mleka,
- 30 g masła,
- 50 g łyżki mąki pszennej,
- szczypta gałki muszkatołowej,
- 100 g startego sera (np. grana padano lub parmezan),
- świeża bazylia do dekoracji.
- Przygotowanie farszu
Na patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy z oliwek. Dodaj drobno posiekaną cebulę i smaż na średnim ogniu, aż się zeszkli. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i smaż jeszcze minutę. Następnie dodaj mielone mięso i smaż, aż zrumieni się na złoty kolor. Dopraw farsz solą, pieprzem, oregano i bazylią. Wymieszaj go z ricottą dla bardziej kremowej konsystencji. Opcjonalnie możesz zblendować całość blenderem ręcznym dla uzyskania gładkiej masy. Odstaw farsz do przestygnięcia.
- Przygotowanie makaronu cannelloni
Napełnij surowe rurki cannelloni przygotowanym farszem. Użyj łyżeczki lub rękawa cukierniczego, aby ułatwić sobie zadanie.
- Przygotowanie sosu porowego
Pora umyj, pokrój w drobną kostkę. W rondelku rozgrzej 2 łyżki oliwy z oliwek, a następnie smaż pory na małym ogniu do miękkości. Dodaj masło, a po jego rozpuszczeniu, dosyp mąkę. Mieszaj przez około minutę, aby powstała zasmażka. Stopniowo wlewaj mleko, cały czas mieszając sos trzepaczką. Nie może być w nim żadnych grudek. Gotuj całość na małym ogniu, aż sos zgęstnieje. Dopraw sos solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Na koniec możesz dodać starty ser, aby sos był bardziej kremowy i bogaty w smaku.
- Zapiekanie makaronu
Rozgrzej piekarnik do 180°C. W naczyniu żaroodpornym rozłóż połowę sosu porowego. Ułóż napełnione rurki cannelloni na sosie w jednej warstwie. Polej cannelloni pozostałą częścią sosu, rozprowadzając go równomiernie. Posyp całość startym serem. Zapiekaj w piekarniku przez około 30-35 minut, aż cannelloni będą miękkie, a ser zrumieniony.
WSKAZÓWKA! Rozgrzewanie piekarnika wcale nie musi trwać bardzo długo. Jeżeli zależy nam na czasie, skorzystajmy z funkcji szybkiego nagrzewu. Wyposażone w system fastPreheat piekarniki Siemens iQ 700 błyskawicznie osiągają pożądaną temperaturę pieczenia, wykorzystując do nagrzewania komory wszystkie dostępne elementy grzewcze.
Funkcję szybkiego nagrzewania znajdziesz m.in. w tym modelu: piekarnik elektryczny Siemens iQ700 HM676G0S1.
- Podanie
Udekoruj danie świeżymi listkami bazylii.
Jak zapiekać makarony – 5 sprawdzonych wskazówek
Makaronowe zapiekanki to sposób na pyszny obiad, ale też wykorzystanie zalegających nam w lodówce składników. Poznaj pięć przydatnych wskazówek dotyczących pieczenia makaronu, które pomogą ci osiągnąć doskonałe rezultaty:
- przygotowanie makaronu al dente – jeśli planujesz piec makaron, najlepiej ugotować go al dente, czyli lekko twardy. Dzięki temu makaron nie rozgotuje się podczas pieczenia. Możesz też korzystać z surowego makaronu – wtedy jednak jego zapiekanie musi trwać odpowiednio dłużej,
- układaj składniki warstwowo – w przypadku zapiekanek makaronowych, dobrze jest układać składniki warstwami, tak by ich smaki połączyły się podczas pieczenia, a danie wypiekało się równomiernie. Jeżeli zapiekasz surowy makaron, zacznij przekładanie produktów od warstwy sosu na dnie naczynia,
- piecz pod przykryciem – aby makaron nie wysychał w trakcie pieczenia, przykryj naczynie żaroodporne folią aluminiową lub pokrywką przez pierwsze 20-30 minut. Na końcu możesz odkryć potrawę, aby uzyskać chrupiącą skórkę,
- po pieczeniu pozwól potrawie odpocząć – po wyjęciu makaronu z piekarnika pozwól zapiekance odpocząć przez kilka minut przed podaniem. Dzięki temu składniki będą miały czas na związanie się, a nam będzie łatwiej pokroić potrawę i zaserwować ją w estetyczny sposób,
- w razie potrzeby skorzystaj z funkcji podtrzymywania ciepła – twoje danie jest już gotowe, ale goście się spóźniają? To nie problem! Obniż temperaturę w piekarniku do ok. 40-60°C, by danie nie wystygło. Możesz też skorzystać z funkcji podtrzymywania ciepła, jeżeli jest ona dostępna w twoim piekarniku. Znajdziesz ją we wszystkich piekarnikach Siemens z serii iQ700. Sprawdź nasz polecany model: piekarnik elektryczny Siemens iQ700 HB676GBS1.