Szafki otwierane do góry i ich rodzaje. Sprawdź, jak poprawić ergonomię w kuchni

Szafki otwierane do góry to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu kuchniach. Wybór odpowiedniego modelu może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania pomieszczenia i organizację przestrzeni. Na jakie szafki postawić, by zapewnić sobie pełną wygodę? Podpowiadamy!

 

Szafki otwierane do góry – gdzie się sprawdzą?

Szafki otwierane do góry, szafki uchylne czy wychylne – mamy sporo nazw na szafki wiszące z frontami otwieranymi ku górze. Tego rodzaju meble są dużo bardziej wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie podnoszą funkcjonalność pomieszczeń. Zapewniają też znacznie większą elastyczność podczas projektowania. Co więcej, są idealnym rozwiązaniem do małych kuchni, w których możemy korzystać z nich, nie obawiając się o to, że otwarte drzwiczki sąsiadujących ze sobą szafek będą ze sobą kolidować.

 

Wady i zalety szafek otwieranych do góry

Szafka górna uchylna ma wiele zalet, a jej obecność w zabudowie meblowej z całą pewnością pozytywnie wpłynie na kuchenną ergonomię. Podczas jej montażu warto jednak pamiętać o kilku aspektach, dzięki którym unikniemy ewentualnych niedogodności związanych z późniejszym korzystaniem z szafek wiszących.

 

Zalety szafek otwieranych do góry

Większa przestrzeń użytkowa

Jednym z głównych atutów szafek otwieranych do góry jest brak konieczności zapewnienia dodatkowej przestrzeni po ich bokach dla swobodnego otwierania drzwiczek. Dzięki temu można optymalniej wykorzystać dostępne miejsce w kuchni.

Łatwość użytkowania

Szafki otwierane do góry gwarantują łatwy dostęp do całej ich zawartości. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu nowoczesnych mechanizmów, takich jak siłowniki gazowe czy hydrauliczne, otwieranie i zamykanie szafek jest płynne i wymaga minimalnego wysiłku.

 

Wady i potencjalne problemy

Miejsce montażu a wysokość użytkowników

Chociaż szafki otwierane do góry oferują wiele korzyści, mogą też stwarzać pewne problemy, szczególnie jeśli są zamontowane zbyt wysoko. Niższe osoby mogą mieć trudności z dosięgnięciem do uchwytu lub zamknięciem drzwi po ich otwarciu. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zaplanować wysokość montażu szafek, uwzględniając przy tym potrzeby wszystkich domowników. W przeciwnym razie codzienne korzystanie z kuchni dla niektórych może stać się uciążliwe. W takim przypadku można zastosować także elektryczne otwieracze, o których więcej przeczytacie w dalszej części poradnika.

Mechanizmy podtrzymujące i ich wytrzymałość

W szafkach kuchennych otwieranych do góry wykorzystuje się specjalne mechanizmy, które umożliwiają ich płynne otwieranie i utrzymanie frontu w pozycji otwartej. Warto jednak pamiętać, że takie mechanizmy, jak siłowniki gazowe zużywają się z czasem. Liczy się tu oczywiście ich częstotliwość użytkowania, ale już na samym początku warto jest zadbać o odpowiednią jakość takich elementów i wybór podnośników od sprawdzonych producentów, którzy dbają o ich trwałość.

 

Nowoczesne mechanizmy otwierania szafek wiszących

Jakie mechanizmy meblowe stosuje się w szafkach otwieranych do góry? Jest ich kilka:

  • siłownik gazowy – to popularne i wygodne rozwiązanie, które wykorzystuje sprężony gaz do wspomagania podnoszenia drzwi. Gwarantują płynne otwieranie i delikatne zamykanie drzwiczek,
  • podnośnik mechaniczny – nazywany także zawiasem nożycowym. Składa się z układu dźwigni przypominających nożyce, które podnoszą drzwi do góry i utrzymują je w pozycji otwartej. Zawiasy nożycowe są cenione za swoją prostotę i niezawodność. Dodatkowo często wyposażane są w ogranicznik kąta otwarcia, który kontroluje wysokość, na jaką unosi się front, tak by nie kolidował on z innymi elementami zabudowy, np. z szafką umieszczoną powyżej. To proste rozwiązanie, które nie jest aż tak wygodne, jak podnośnik gazowy, jednak jego sporą zaletą jest jego cena.

 

Systemy otwierania drzwiczek meblowych w górnych szafkach

Poza samymi zawiasami, ważny jest także sam system otwierania szafek w kuchni. Sprawdźmy, co mamy do wyboru:

  • standardowe uchwyty – szafki otwierane do góry mogą posiadać standardowe uchwyty. Ich wygląd z łatwością możemy dostosować do stylu i wystroju kuchni,
  • uchwyty frezowane – to eleganckie rozwiązanie, polegające na wycięciu we froncie szafki specjalnego zagłębienia, które pełni rolę uchwytu. Dzięki temu fronty pozostają gładkie,
  • systemy tip-on – system „na klik” stosuje się w przypadku frontów bez uchwytów. Otwieranie i zamykanie szafek odbywa się poprzez delikatne dociśnięcie drzwiczek. Szafki otwierane na dotyk sprawdzą się w minimalistycznych, nowoczesnych kuchniach. Są wygodne w użytkowaniu i bardzo funkcjonalne,
  • otwieracze elektryczne – otwieranie szafek i ich zamykanie odbywa się przez naciśnięcie frontu lub dedykowanego przycisku. To najbardziej zaawansowana technologia, która zapewnia maksymalny komfort użytkowania uchylnych szafek wiszących, również domownikom o niższym wzroście.

W ofercie studiów Verle Home dostępne jest system elektrycznego wspomagania Servo Drive oraz system podnośników Aventos. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym artykule: https://verle-home.com/system-podnosnikow-aventos-oraz-system-elektrycznego-wspomagania-servo-drive/.

 

Sprawdź, jak działają nasze nowoczesne systemy otwierania szafek kuchennych:

https://www.youtube.com/watch?v=yRruvMLh8tc

 

Rodzaje frontów w szafkach otwieranych do góry

W uchylnych szafkach wiszących możemy zastosować różne typy frontów, które także będą poniekąd wpływać na sposób otwierania drzwiczek.

  • Fronty pełne – to jednolite fronty, które w całości otwierają się ku górze.
  • Fronty łamane/składane – najczęściej złożone są z dwóch paneli, które połączone są specjalnymi zawiasami, dzięki którym drzwiczki składają się podczas otwierania.
  • Fronty kołyskowe – takie fronty podnoszą się po torze przypominającym łuk, a następnie w poziomie układają się na górze korpusu szafki.
  • Rolety – to nowoczesny typ frontów unoszonych do góry. Z zewnątrz przypominają żaluzje czy rolety. By otworzyć szafkę wystarczy unieść roletę.

Koniecznie sprawdźcie działanie szafek-rolet Verle na naszym filmiku:

  • Szklane lamele – szklane fronty także mogą otwierać się ku górze. Wystarczy, że postawicie na nasze innowacyjne szafki wiszące typu Climber, w których fronty zbudowane są ze szklanych lameli.

 

Typowe wymiary szafek otwieranych do góry

Szafki otwierane do góry są dostępne w różnych rozmiarach. Pozwala to na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb oraz układu kuchni. Standardowa szerokość takich szafek najczęściej wynosi od 30 cm do 120 cm. Wysokość szafek zwykle waha się od 40 cm do 90 cm. Taka wysokość zapewnia wystarczającą ilość miejsca na przechowywanie naczyń, sprzętów kuchennych czy produktów spożywczych, ale też pozwala na łatwe dopasowanie wielkości szafki do dostępnego miejsca. Głębokość szafek górnych zazwyczaj wynosi od 30 cm do 35 cm. W przypadku kuchni projektowanych na wymiar rozmiary te można dostosować do specyficznych wymagań pomieszczenia, dzięki czemu możliwe jest pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i zapewnienie sobie ergonomii oraz wygody użytkowania.

 

Ergonomia w kuchni a szafki otwierane do góry

Szafki otwierane do góry to nie tylko stylowy, ale i praktyczny element wyposażenia każdej kuchni, bez względu na jej metraż czy styl, który znacząco wpływa na funkcjonalność pomieszczenia. Dzięki mechanizmom i systemom otwierania drzwiczek, otwieranie frontów staje się proste i wygodne. Szafki uchylne są szczególnie cenione w mniejszych kuchniach, w których tradycyjne rozwiązania mogłyby zająć zbyt wiele cennej przestrzeni. Wybierając szafki otwierane ku górze, zyskujemy łatwy dostęp do ich zawartości. Co więcej, możliwość ich montażu na różnych wysokościach pozwala na dostosowanie układu kuchni do indywidualnych potrzeb użytkowników, a to sprawia, że codzienne gotowanie staje się bardziej komfortowe i szybsze. Unoszone fronty ograniczają także ryzyko przypadkowego uderzenia głową o otwarte drzwiczki. Dzięki temu nasza kuchnia jest bezpieczniejszą i bardziej przyjazną przestrzenią dla wszystkich domowników.