Otwarta kuchnia z półwyspem to rozwiązanie wpisujące się najnowsze trendy. Dobrze zaaranżowany półwysep świetnie się prezentuje, a do tego jest niezwykle funkcjonalny. Jak z jego pomocą uzyskać zharmonizowane wizualnie wnętrze, jak nadać mu nowoczesny wygląd i jak dopasować go do stylu kuchni ? Poznaj nasze pomysły na półwysep kuchenny.
Półwysep kuchenny – do jakiej kuchni?
Półwysep stanowi doskonałą alternatywę dla wyspy, która wymaga zagospodarowania znacznie większej przestrzeni. Najczęściej jest on elementem wyposażenia kuchni otwartej. Doskonale więc sprawdza się zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i w aneksach kuchennych, gdzie zapewnia nam dodatkowe miejsce do pracy, które na niewielkim metrażu jest przecież nie do przecenienia. Jedyne, na co powinniśmy zwrócić uwagę, planując półwysep do kuchni, to konieczność pozostawienia odpowiednio dużej odległości pomiędzy półwyspem a znajdującymi się naprzeciw niego szafkami. Aby zapewnić sobie możliwość swobodnego poruszania się i bezproblemowego otwierania ich frontów, dystans ten nie powinien być mniejszy niż 120 cm. Dodatkowo, liczy się również układ zabudowy meblowej. Na zaaranżowanie półwyspu w ciągu kuchennym pozwala zabudowa w kształcie liter L, U oraz G.
Zalety półwyspu w kuchni
Półwysep kuchenny to rozwiązanie, które przynosi nam naprawdę sporo korzyści. Nie dziwi więc jego rosnąca popularność. Oto wszystkie jego zalety:
- większa powierzchnia blatu roboczego – obecność półwyspu może znacznie zwiększyć przestrzeń roboczą w kuchni, podnosząc tym samym ergonomię pomieszczenia,
- większe możliwości aranżacyjne – na półwyspie możemy też zaplanować strefę gotowania z płytą grzewczą, strefę mokrą ze zlewozmywakiem czy miejsce do spożywania posiłków lub picia porannej kawy. Opcji jest naprawdę sporo,
- więcej miejsca do przechowywania – półwysep, poza blatem, najczęściej tworzą szafki i szuflady, w których możemy schować przydatne akcesoria kuchenne, małe AGD albo produkty spożywcze,
- kuchnia staje się łatwiejsza w urządzeniu – układ z półwyspem kuchennym ułatwia urządzenie kuchni zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Dzięki jej zachowaniu, mamy zagwarantowany komfort użytkowania wszystkich kuchennych stref,
- estetyka – półwysep porządkuje przestrzeń i wizualnie oddziela sąsiadujące z otwartą kuchnią strefy. Pozytywnie więc wpływa na estetykę wnętrza.
Aranżacja półwyspu – najlepsze pomysły
Sposobów na zaaranżowanie półwyspu kuchennego jest wiele. Sprawdź, jak możemy go zagospodarować:
- półwysep jako część kuchennego ciągu – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Taki układ może zagwarantować nam dodatkową przestrzeń do pracy przy blacie oraz miejsce do przechowywania – również od strony salonu czy jadalni, gdzie przykładowo zaplanować możemy otwarte półki, uzyskując w ten sposób element dekoracyjny,
- półwysep jako lada – w tej postaci półwysep może zastąpić stół kuchenny, ponieważ będziemy w stanie wygodnie przy nim zasiąść, albo być wykorzystywany jako dodatkowy blat. Niezabudowana od spodu płyta sprawi, że zabudowa kuchenna zyska na lekkości,
- półwysep z barkiem – bar śniadaniowy to wyjątkowa przestrzeń w kuchni, wokół której chętnie gromadzi się cała rodzina czy też zaproszeni goście. Łatwo możemy urozmaicić jego wygląd, ustawiając przy nim eleganckie hokery,
- półwysep dwupoziomowy – ten rodzaj półwyspu składa się z dwóch elementów: niższego, czyli blatu roboczego, i wyższego, czyli blatu barowego. Jego użytkownicy doceniają jego funkcjonalność. Pozwana on cieszyć się ze wszystkich korzyści obydwu tych praktycznych mebli. Co więcej, podwyższenie skutecznie odgradza kuchnię od salonu, zasłaniając ewentualny nieporządek, który zapewne niejednemu i niejednej z nas przytrafia się w ferworze gotowania,
- półwysep ze stołem – jego charakterystycznym elementem jest niższy blat, przy którym możemy usiąść na zwykłych krzesłach.
Półwyspy kuchenne – wymiary
W zależności od tego, na którą z powyższych wersji aranżacji półwyspu kuchennego się zdecydujemy i jaką rolę mebel ten będzie pełnić w naszej kuchni, będzie on musiał mieć odpowiednie wymiary. Głębokość półwyspu, który spełniać ma zadanie blatu roboczego wraz z miejsce do przechowywania, dobrze jest zaplanować na ok. 60 cm. Kiedy zaś dodatkowo chcemy zaaranżować jego zewnętrzną stronę, głębokość warto zwiększyć do 80-90 cm. Długość półwyspu będzie ściśle związana z dostępnym w kuchni miejscem. A jaka wysokość zaś sprawdzi się najlepiej? Jeżeli półwysep będzie częścią ciągu kuchennego, jego blat powinien znaleźć się na tej samej wysokości, co w przypadku pozostałych szafek. W wersji barowej natomiast półwysep może mieć od 90 do 110 cm. Pamiętajmy, że przy planowaniu wysokości pod uwagę powinniśmy wziąć również grubość materiału, z którego wykonana jest płyta robocza.
Jak zagospodarować półwysep w kuchni
Jednym z praktycznych pomysłów na wykorzystanie półwyspu kuchennego jest instalacja na nim sprzętów AGD, na przykład płyty grzewczej. Takie rozmieszczenie urządzeń sprzyja rodzinnemu gotowaniu i wspólnemu spędzaniu czasu w kuchni i pozwala na prowadzenie rozmowy również wtedy, gdy jedna osoba przyrządza posiłek, a pozostali domownicy albo zaproszeni goście przebywają w salonie. Nad półwyspem z kuchenką koniecznie musimy umieścić wydajny okap. To sprzęt, który w otwartej kuchni pełni niezwykle ważną funkcję, zatrzymując intensywne zapachy przed rozprzestrzenianiem się do sąsiednich pomieszczeń. Drugim ze sposobów na funkcjonalne zagospodarowanie półwyspu kuchennego jest zaplanowanie na nim strefy mokrej wraz ze zlewozmywakiem. W tym wariancie postawmy na stylowy zlew z elegancką baterią, by zyskać ciekawą dekorację.
Oświetlenie półwyspu
Odpowiednie oświetlenie półwyspu to kwestia funkcjonalności i estetyki. Jeżeli zdecydujemy się na półwyspie kuchennym umieścić płytę grzewczą, za jej doświetlenie odpowiadać będą żarówki, w które wyposażony jest okap. W każdej innej wersji nad blatem warto zainstalować lampy wiszące, designem wpisujące się w całość kuchennej aranżacji. Jeszcze więcej możliwości zyskujemy przy dwupoziomowym barku. Pod górnym blatem możemy bowiem umieścić taśmę LED, dzięki której w kuchni zapanuje miła atmosfera, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na ciepłą barwę oświetlenia.
Modny półwysep kuchenny z blatem slim
Współczesne wnętrza wyróżnia minimalistyczny charakter oraz dbałość o detale. Dlatego, jeżeli podoba nam się styl nowoczesny, możemy rozważyć aranżację blatu kuchennego z cienkim blatem. Konstrukcja blatu slim i jego obróbka sprawiają, że te kompaktowe płyty robocze są niezwykle wytrzymałe, a do tego doskonale wpisują się w modernistyczne aranżacje. Monolityczne wzornictwo pomoże nam urządzić kuchnię w sposób spójny i harmonijny, bez względu na to, czy cienkie blaty zechcemy wykorzystać jako wykończenie baru czy stworzymy z nich ladę. Jak cienki może być blat typu slim? Co do zasady płyty te mają od kilku do kilkunastu milimetrów grubości.
W ofercie Verle Home dostępne są 12-milimetrowe blaty z kamienia kwarcowego, a także 16-milimetrowe blaty Xtra oraz Xtra Ceramic.
Wyspa czy półwysep?
Jeżeli dysponujemy kuchnią o dużej powierzchni wybór pomiędzy wyspą a półwyspem może stanowić dla nas dylemat. Które z rozwiązań sprawdzi się lepiej? Podejmując decyzję, zwróćmy uwagę na to, że:
- półwysep kuchenny jednym ze swoich boków przylega do zabudowy meblowej lub ściany, dlatego zajmuje mniej miejsca,
- planując wyspę jesteśmy zmuszeni zaplanować odpowiednio dużo wolnej przestrzeni z każdej jej strony,
- jeżeli na wyspie lub półwyspie zamierzamy umieścić sprzęty AGD, pamiętajmy, że do półwyspu łatwiej będzie nam doprowadzić instalację elektryczną czy wodno-kanalizacyjną,
- wyspa efektowniej będzie się prezentować i zapewni nam sporo miejsca do przechowywania,
- cena wyspy czy półwyspu oczywiście zależna będzie od ich wielkości i wybranych materiałów, jednak z reguły to wykonanie wyspy jest bardziej kosztowne.
Kuchnia ze stołem czy z półwyspem?
Czy warto natomiast półwysep kuchenny zastąpić stołem? W tym wypadku dużo zależy od układu pomieszczenia, naszych preferencji oraz dostępnego miejsca. Nie zapominajmy jednak, że półwysep najczęściej jesteśmy w stanie zaaranżować tak, by pełnił on funkcję stołu, zapewniając nam przy tym dodatkowe korzyści. Stół z kolei, chociaż może być wykorzystywany jako blat roboczy, nie dostarczy nam przestrzeni do przechowywania. Nie da się jednak ukryć, że to tańsze rozwiązanie, bardziej przyjazne dla domowego budżetu.
Z czego zrobić półwysep kuchenny?
Półwysep nierzadko stanowi przedłużenie zabudowy meblowej, jednak nigdzie nie jest powiedziane, że nie może się od niej różnić. Stąd też śmiało możemy zdecydować się na niego również wtedy, gdy nasza kuchnia jest już gotowa. Jeżeli zastosujemy materiały użyte do wykonania pozostałych mebli kuchennych, uzyskamy monolit, podbijający harmonijny efekt. Stosując zaś blaty robocze i fronty z innych materiałów, o innej strukturze czy kolorze wykończenia, zyskamy interesujący akcent dekoracyjny. W kuchni urządzonej w stylu industrialnym, rustykalnym czy skandynawskim półwysep możemy zbudować z cegieł. W takiej wersji będzie pasować zarówno do jasnej, jak i ciemnej zabudowy.