W kuchni równie ważna co estetyka jest funkcjonalność, która w głównej mierze zależy od układu zabudowy meblowej oraz rozmieszczenia sprzętów AGD. I to zarówno względem siebie, jak i na odpowiedniej wysokości. To powód, dla którego w nowoczesnych kuchniach coraz częściej umieszcza się piekarnik w wysokiej zabudowie. Jak zaplanować piekarnik w słupku, na jakiej wysokości najlepiej go zamontować i gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie?
Zabudowa słupkowa – czym jest?
Meble kuchenne mogą mieć różną wysokość. Tak zwana wysoka zabudowa rozciąga się od podłogi aż po sufit. Jeżeli zainstalujemy w niej sprzęty AGD, będziemy mieć do czynienia z zabudową słupkową. Plusy z takiego rozplanowania urządzeń widać już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim taki układ pozwala nam zaoszczędzić sporo miejsca w kuchni. Ale urządzenia umieszczone na odpowiedniej wysokości stają się również wygodniejsze w obsłudze.
Piekarnik w słupku czy pod płytą? Gdzie zaplanować piekarnik w kuchni?
Decyzja, czy piekarnik do zabudowy zainstalować w słupku, czy pod płytą grzewczą, zależy głównie od naszych preferencji i dostępnego miejsca w kuchni. Piekarnik w słupku to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Umieszczenie urządzenia na podwyższeniu znacząco zwiększa wygodę pracy w kuchni, eliminując konieczność schylania się przy wkładaniu czy wyjmowaniu ciężkich naczyń z wypiekami. Taki układ ułatwia także bieżącą kontrolę nad przygotowywanymi potrawami – piekarnik zamontowany na wysokości wzroku pozwala szybko ocenić stopień ich wypieczenia. Opinie użytkowników wskazują również na bezpieczeństwo tego rozwiązania. Sprzęt zamontowany w słupku jest poza zasięgiem małych dzieci, a to znacząco zmniejsza ryzyko oparzeń. Poza aspektami praktycznymi, montaż piekarnika w słupku przynosi także korzyści estetyczne i harmonijnie wpisuje się w nowoczesne aranżacje kuchni. Piekarnik pod płytą natomiast sprawdza się w kuchniach o mniejszej powierzchni, w których nie mamy możliwości zaprojektowania wysokiej zabudowy.
Piekarnik w słupku – prawidłowa wysokość
Idealna wysokość, na której powinien zostać zainstalowany piekarnik elektryczny w słupku, jest ściśle określona i wynosi 82 cm. Nie oznacza to jednak, że musimy ściśle się jej trzymać. Możemy oczywiście dostosować ją do układu urządzeń w wysokiej zabudowie (np. tego, czy nad piekarnikiem znajdzie się mikrofalówka). Standardowe wymiary piekarników do zabudowy to ok. 60 x 60 cm i to właśnie takie modele najczęściej umieszcza się w słupku, ale popularnym rozwiązaniem jest także montaż w wysokiej zabudowie piekarnika kompaktowego wraz z dodatkową szufladą grzewczą. Planując zabudowę z piekarnikiem, warto pamiętać o odpowiednim zaaranżowaniu przestrzeni wokół urządzenia. Dobrze, by w jego okolicy znalazły się pojemne szafki i szuflady, które pomieszczą wszystkie niezbędne akcesoria do pieczenia: tortownice, blachy, ranty, foremki czy naczynia żaroodporne. Unikajmy natomiast instalacji piekarnika w słupku narożnym. Jeżeli urządzenie znajdzie się przy ścianie, nie będziemy mieć do niego swobodnego dostępu. To miejsce znacznie lepiej wykorzystać do montażu chociażby lodówki.
Jakie sprzęty możemy zainstalować w wysokiej zabudowie?
Oprócz piekarnika, który dla wygody często umieszczany jest na wysokości wzroku, w słupku możemy zaplanować również mikrofalówkę, ekspres do kawy czy parowar. Wysoka zabudowa świetnie sprawdza się też przy instalacji lodówki i zamrażarki, które dzięki temu mogą spójnie wkomponować się w linię szafek. Dla osób ceniących sobie nowoczesne rozwiązania ciekawą propozycją może być montaż w zabudowie słupkowej pralki oraz suszarki, jeżeli zamierzamy umieścić oba lub jedno z tych urządzeń w kuchni.
Zobaczcie realizację studia Modern z Lubina i przekonajcie się, jak stylowo może prezentować się piekarnik w słupku umieszczony obok ekspresu do zabudowy:
Piekarnik w słupku z mikrofalą na dwa sposoby
Piekarnik w szafce z mikrofalą możemy rozplanować na dwa sposoby – jako dwa osobne urządzenia lub w formie piekarnika z funkcją mikrofali. Pierwsze rozwiązanie, czyli montaż piekarnika oraz mikrofalówki jedno nad drugim, to wygodna opcja, szczególnie w wysokiej zabudowie. Dzięki takiemu układowi obydwa sprzęty są na wysokości wzroku. Ważne jednak, aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy urządzeniami dla zapewnia im właściwej wentylacji. Druga opcja to wybór piekarnika z funkcją mikrofali. Urządzenie 2 w 1 pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca w kuchni. To praktyczne rozwiązanie, idealne do mniejszych pomieszczeń, w których każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota.
Piekarnik w wysokiej zabudowie obok zmywarki
Instalacja zmywarki w słupku to świetne rozwiązanie, które może zapewnić nam dodatkowy komfort podczas zmywania naczyń. Podobnie jak w przypadku piekarnika – nie musimy nadwyrężać kręgosłupa, kiedy w zmywarce umieszczamy naczynia lub gdy wyciągamy je po skończonym cyklu. Piekarnik i zmywarka w wysokiej zabudowie mogą być zainstalowane obok siebie – w tej samej linii lub jedno nad drugim. Tak czy inaczej taki układ wymaga od nas zastosowania odpowiedniej izolacji. Czym oddzielić piekarnik od zmywarki? Ciepło generowane przez piekarnik może wpłynąć na pracę zmywarki, dlatego warto je rozdzielić specjalną płytą izolacyjną lub szafką o wzmocnionych ściankach. Wentylacja w szafce także odgrywa tu istotną rolę. Szczególnie piekarnikowi musimy zapewnić swobodny przepływ powietrza i ochronę przed przegrzaniem.
W estetycznej instalacji zmywarki w szafce o dowolnej wysokości pomagają zawiasy ślizgowe. Znajdziesz je w nowoczesnych modelach zmywarek marek Bosch i Siemens. Koniecznie sprawdź naszą ofertę zmywarek do zabudowy:
https://sklep.verle-home.com/sklep/katalog-produktow/zmywarki-do-zabudowy,476.
Piekarnik w słupku obok lodówki
Piekarnik w wysokiej zabudowie bardzo często bywa umieszczany obok chłodziarko-zamrażarki (rzadziej nad lodówką). Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by nowoczesny piekarnik elektryczny zainstalować w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki. Nowoczesne modele wyposażane są w specjalne technologie chłodzenia, które nie dopuszczają do przegrzewania się obudowy urządzenia. Niemniej jednak dla zapewnienia sobie pełnego bezpieczeństwa, możemy zastosować dodatkową izolację w postaci specjalnej maty izolacyjnej lub przeznaczonej do tego płyty ochronnej. Zaleca się również zachowanie kilku centymetrów przestrzeni pomiędzy sprzętami. Odstęp pomoże zminimalizować wzajemne wpływy temperatur.
Jak zamontować piekarnik elektryczny w słupku? Praktyczne wskazówki
Montaż piekarnika w słupku wymaga spełnienia kilku istotnych wymogów technicznych, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wysokość oraz wymiary słupka. Prawidłowa wysokość instalacji piekarnika powinna umożliwiać wygodne wkładanie i wyjmowanie naczyń, dlatego standardowo urządzenie umieszcza się na wysokości wzroku, czyli 80-110 cm od podłogi. Przy montażu należy uwzględnić wymogi dotyczące wentylacji oraz zachowania wolnej przestrzeni nad i pod piekarnikiem dla zapewnienia swobodnego przepływ powietrza. Za piekarnikiem powinno znajdować się gniazdo sieciowe z uziemieniem. Kluczowa jest również jakość materiałów, z jakich wykonane są meble kuchenne. Wysokiej jakości meble dają nam pewność, że słupek będzie stabilny i odporny na wysokie temperatury.
Wszystkie zalety instalacji piekarnika w słupku
Montaż piekarnika w słupku ma wiele zalet, które przekładają się na wygodę użytkowania i estetykę kuchni. Oto najważniejsze korzyści wynikające z instalacji piekarnika w wysokiej zabudowie:
- ergonomia – umieszczenie piekarnika na odpowiedniej wysokości (zwykle na wysokości wzroku) ułatwia dostęp do wnętrza urządzenia i ogranicza konieczność schylania się. Dzięki temu korzystanie z piekarnika i jego czyszczenie staje się bardziej komfortowe. To szczególnie wygodna opcja dla osób starszych lub z problemami z kręgosłupem, ale nie tylko,
- estetyka – piekarnik w słupku nadaje kuchni nowoczesny i elegancki wygląd. Możliwość zabudowy piekarnika w meblach kuchennych sprawia, że sprzęt staje się integralną częścią aranżacji wnętrza, szczególnie jeżeli umieścimy go na przykład w sąsiedztwie kuchenki mikrofalowej i/lub ekspresu do zabudowy,
- oszczędność miejsca – instalacja piekarnika w słupku pozwala zaoszczędzić miejsce w kuchni, dlatego doskonale sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych wnętrzach, a także w tych mało ustawnych czy wąskich. Dzięki temu można też wygodniej zagospodarować pozostałą przestrzeń,
- komfort użytkowania kuchennego AGD – wysoka zabudowa często umożliwia instalację piekarnika razem z mikrofalą lub innymi urządzeniami. Taki układ zwiększa funkcjonalność kuchni. Wszystkie sprzęty są łatwo dostępne i znajdują się blisko siebie,
- optycznie powiększona kuchnia – piekarnik w słupku wpływa na postrzeganie kuchni i to nie tylko pod względem jej estetyki, lecz także przestronności. Szczególnie jeżeli postawimy na modele o połyskującym wykończeniu, których fronty będą odbijać światło,
- lepsza wentylacja – piekarnik umieszczony w wysokiej zabudowie może być lepiej wentylowany. Poprawia to jego wydajność i przedłuża żywotność. Dobrze zaplanowana przestrzeń pozwala na swobodny przepływ powietrza wokół urządzenia.
Piekarnik w słupku – podsumowanie
W nowoczesnych kuchniach funkcjonalność i estetyka muszą iść ze sobą w parze. Dlatego też montaż piekarnika w słupku staje się coraz bardziej popularny. Sprzęty zainstalowane w wysokiej zabudowie świetnie się prezentują i są wygodne w użytkowaniu. Piekarnik w słupku powinien być umieszczony na wysokości wzroku, tak byśmy mieli do niego łatwy dostęp i bez schylania się mogli umieszczać w nim naczynia z potrawami czy monitorować ich stan podczas pieczenia. Przy planowaniu piekarnika w wysokiej zabudowie warto rozważyć jego umiejscowienie – czy to obok lodówki, czy w sąsiedztwie zmywarki lub mikrofalówki. Możliwość umieszczenia kuchenki mikrofalowej obok piekarnika bądź wybór urządzenia 2 w 1 to kolejny sposób na podniesienie funkcjonalności kuchni. Dobrze zaprojektowana przestrzeń wokół piekarnika, wraz z odpowiednią wentylacją, wpływa na efektywność jego pracy oraz wygląd całej zabudowy – dlatego koniecznie dokładnie przemyślmy tę kwestię już na etapie projektowania kuchni.