Kuchnie nowoczesne – pomysły, gotowe projekty, kuchenne inspiracje

Nowoczesna kuchnia to marzenie niejednej i niejednego z nas. Kuchnie nowoczesne są modne, a jednocześnie ponadczasowe, eleganckie, ale nie nudne, a przede wszystkim ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Podpowiadamy, jak urządzić pomieszczenie kuchenne w nowoczesnym stylu pod względem wizualnym i funkcjonalnym i prezentujemy galerię, która z całą pewnością pomoże Ci w stworzeniu jedynej w swoim rodzaju aranżacji.

Styl nowoczesny – czym się wyróżnia?

Nowoczesny styl wnętrzarski często stawia się w opozycji do stylu klasycznego. Wnętrza urządzone w tradycyjny sposób są z reguły dość bogato zdobione. Wyróżniają je chociażby frezowane fronty, stylizowane listwy przypodłogowe i przysufitowe oraz mnogość dodatków. Styl nowoczesny zaś charakteryzuje prostota i minimalizm. Raczej brak tu miejsca na przedmioty, które nie mają praktycznego zastosowania. Tak urządzone wnętrze powinno być bowiem przestronne, a królować ma w nim ergonomia i harmonia. Jak zatem je zaaranżować, by osiągnąć ten efekt? Zobaczcie sami!

Praktyczne rozwiązania do nowoczesnej kuchni

Współcześnie w projektowaniu równie ważny co wygląd kuchni, jest zagospodarowanie przestrzeni pod kątem jej funkcjonalności. Na rynku pojawia się zatem coraz więcej praktycznych elementów, za sprawą których możemy w łatwy sposób zadbać o kuchenną ergonomię. Poznajcie najważniejsze z nich:

  • systemy do szafek narożnych – jeszcze do niedawna szafki narożne były dość problematyczne w użytkowaniu. W ich zakamarkach trzymaliśmy rzadko używane naczynia, sprzęty i kuchenne akcesoria, a żeby się do nich dostać, musieliśmy najpierw wyciągnąć rzeczy znajdujące się z przodu. Na szczęście pojawiły się rozwiązania, dzięki którym możemy w znacznie większym stopniu wykorzystać dostępną przestrzeń, a wyjmowanie niezbędnych przedmiotów z szafek narożnych stało się wygodne. To tzw. systemy magic corner i le mans, czyli nic innego jak wysuwane z szafki półki, kosze obrotowe oraz narożne szuflady, które dodatkowo mogą stanowić w kuchni niebanalny element dekoracyjny,
  • szuflady zamiast szafek z półkami – w klasycznych kuchniach bazę zabudowy meblowej tworzyły szafki wypełnione półkami, jednak kuchnie nowoczesne to pomieszczenia zdominowane przez szuflady. Są one dużo bardziej praktyczne. Wystarczy wysunąć szufladę, by zyskać pełen dostęp do jej zawartości. Dodatkowo potrzebny jest jedynie rzut oka, by zobaczyć wszystko, co w sobie skrywa. W szufladzie znacznie łatwiej także utrzymać porządek,
  • szafki cargo – to z reguły wąskie, acz wysokie szuflady (w wysokiej zabudowie mogą rozciągać się od podłogi aż po sufit) wyposażone w kosze, do których mamy dostęp z prawej i lewej strony. Ponieważ mogą mieć różne szerokości, również niewielkie, np. 10 czy 15 cm, pomagają lepiej wykorzystać dostępne w pomieszczeniu miejsce,
  • elektryczne otwieracze frontów – w kuchniach nowoczesnych standardowe uchwyty nierzadko zastępuje się uchwytami frezowanymi, systemem tip-on lub też elektrycznymi otwieraczami. Z otwieraczami elektrycznymi najczęściej możemy spotkać się w szufladach, w których w kuchni przechowuje się kosze na śmieci. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które umożliwia nam wysunięcie szuflady po delikatnym dotknięciu jej frontu. Oznacza to, że możemy zyskać dostęp do pojemników na odpady bez użycia rąk. To bardzo przydatne, w sytuacji, w której w rękach trzymamy śmieci, które zamierzamy wyrzucić, a nasze dłonie są brudne. Otwieracze elektryczne w kuchni mają jeszcze jedno wysoce praktyczne zastosowanie. Chodzi o szafki wiszące z unoszonymi frontami. Podnośniki elektryczne pozwalają bez problemu otwierać je i zamykać, również wtedy, gdy znajdują się one wyżej niż jesteśmy w stanie sięgnąć.
  • szafki żaluzjowe – w tego rodzaju meblach standardowe fronty zastępują żaluzje. Stosuje się je głównie do ukrycia małych urządzeń AGD, które w kuchni są często wykorzystywane, by zachować porządek, kiedy ich w nie używamy. Wciąż pozostają one pod ręką i są łatwo dostępne, ale nie zaburzają wizualnego odbioru wnętrza,
  • lady, barki, półwyspy, wyspy – kuchnie nowoczesne często są otwarte na salon. Więcej na ten temat przeczytasz za chwilę. By rozdzielić obie strefy, stosuje się takie elementy, jak barek, lada, półwysep czy wyspa. Zapewniają one dodatkową przestrzeń roboczą. Mogą stanowić również miejsce do przechowywania oraz do zabudowy kuchennego AGD,
  • inteligentne urządzenia AGD – w nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć sprzętów AGD wyposażonych w inteligentne technologie, wspomagające ich użytkowników w wykonywaniu codziennych obowiązków. W takiej kuchni może pojawić się lodówka No Frost, która nie wymaga rozmrażania, zdalnie sterowany piekarnik z termosondą i czujnikami monitorującymi stopień wypieczenia potrawy czy zmywarka, która jest w stanie automatycznie dostosować ilość wykorzystywanej wody oraz jej temperaturę do wielkości i stopnia zabrudzenia załadunku. Nowoczesne kuchnie ponadto cenią sobie także energooszczędność i troskę o środowisko naturalne.

Kuchnie nowoczesne otwarte na salon

Kuchnia połączona z salonem to częste rozwiązanie stosowane w nowoczesnych domach, a nawet mieszkaniach. Na większych przestrzeniach w takim układzie można zaprojektować kuchnię z wyspą. Jeżeli natomiast nie mamy na nią wystarczająco dużo miejsca, równie praktyczny może okazać się barek. Jak może wyglądać wyspa kuchenna w nowoczesnym stylu? Zaplanowanie na niej strefy zmywania lub strefy gotowania pomoże zachować wygodny układ zabudowy meblowej, zgodny z zasadą trójkąta roboczego. Umieszczona na niej płyta grzewcza sprzyja rodzinnemu gotowaniu. Wyspa może mieć również dodatkowy blat, przy którym na przykład biesiadować mogą zaproszeni goście. W tej roli świetnie sprawdzi się także barek, dzięki któremu przyrządzając posiłek dla gości, wciąż będziemy mogli swobodnie z nimi rozmawiać.

Kuchnia-nowoczesna-otwarta-na-salon

Meble kuchenne do nowoczesnej kuchni – matowe czy na wysoki połysk?

Fronty szafek mogą mieć różne wykończenia. W kuchniach nowoczesnych często stosuje się meble w połysku, ale mogą pojawić się w nich także fronty lakierowane w półmacie lub macie. Jedno i drugie rozwiązanie może świetnie prezentować się we wnętrzu urządzonym w stylu nowoczesnym. Jedno i drugie ma swoje wady i zalety. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku: Meble kuchenne z połyskiem – poznaj nasze propozycje. Od strony wizualnej natomiast dobrze jest pamiętać o tym, że zabudowa meblowa o połyskującym wykończeniu optycznie powiększy pomieszczenie, z kolei mat prezentować będzie się bardziej elegancko. W odniesieniu do frontów, warto też zwrócić uwagę na to, że w nowoczesnych kuchniach, w których rządzić ma minimalizm, raczej stawia się na gładkie fronty. Rzadziej natomiast w szafkach stosuje się frezowane drzwiczki.

Meble w nowoczesnych kuchniach – z uchwytami czy bez?

Uchwyty to detale, które odgrywają niezwykle ważną rolę w aranżacji wnętrza. Dlatego to, czy się na nie zdecydujemy, czy też z nich zrezygnujemy, będzie mieć spory wpływ na finalny efekt i odbiór całego pomieszczenia. Do kuchni nowoczesnych wykorzystuje się uchwyty o prostej formie: czarne lub stalowe albo też dopasowane kolorystycznie do mebli. Mogą pojawić się tu również uchwyty frezowane lub nakładane. Są one wygodne w użytkowaniu, o ile są odpowiednio wykonane. Co to oznacza? Uchwyty frezowane powinny być odpowiednio głębokie, a nakładane posiadać na tyle szeroki element wystający poza szafkę lub szufladę, że łatwo będziemy mogli za nie chwycić. Alternatywą są fronty całkowicie pozbawione uchwytów, które otwierane są za pomocą systemu tip-on lub otwieraczy elektrycznych. Zdarza się też, że w szafkach wiszących stosuje się trick polegający na przedłużeniu frontu poza obręb korpusu. Dzięki temu szafkę możemy otworzyć, chwytając za wystającą część drzwiczek.

Kuchnie nowoczesne – materiały

Nowoczesne kuchnie mają raczej surowy charakter, który dodatkowo podkreśla się w nich wykorzystywanymi materiałami. Przy ich wyborze stawia się na jakość, dlatego w tak urządzonych wnętrzach często możemy spotkać się z naturalnymi materiałami, takimi jak kamień, drewno, beton czy cegła. Niezwykle ważny jest natomiast sposób wykonania mebli – by w niezmienionej formie służyły na przez lata, powinny być zrobione z wysokiej klasy materiałów, które odporne są na zniszczenia, ale i niekorzystne warunki, takie jak wilgoć, zmiany temperatur czy odziaływanie promieni słonecznych.

Kolory do nowoczesnych kuchni

Styl nowoczesny lubi różnorodność, dlatego trudno jest wskazać konkretne kolory, które będą mniej lub bardziej do niego pasować. Ważniejsze jest raczej zachowanie minimalistycznego charakteru wnętrza, niż bazowanie na z góry wyznaczonej palecie kolorystycznej. W trendach obecnie są zarówno nowoczesne kuchnie szare, jak i granatowe czy czarne. Nie oznacza to jednak, że jeżeli marzy nam się jasna kuchnia, nie możemy urządzić jej w nowoczesnym stylu. Dużą popularnością cieszy się chociażby kolor taupe, piaskowy czy biały alpejski. W nowoczesnej kuchni sprawdzą się również fronty o wykończeniu imitującym naturalny kamień: łupek czy bazalt, albo szczotkowaną stal. Jednak wybierając barwy do kuchni, nie należy zapominać o kwestiach praktycznych. W końcu kuchnia nowoczesna przede wszystkim ma być funkcjonalna.

Kuchnia-nowoczesna-z-drewnem-na-scianie

Praktyczne kolory mebli kuchennych

Niektóre barwy, chociaż dają piękny efekt wizualny, w kuchni mogą okazać się mało praktyczne. Chodzi tu głównie o ciemne kolory, które są wymagające w pielęgnacji. Jeżeli zależy nam na wnętrzu, które łatwo utrzymać w czystości, najlepszym wyborem będzie kuchnia w drewnie. Na drewnianych frontach i blatach zabrudzenia i ślady palców będą najmniej widoczne. Odwrotnie niż na czarnych meblach, na których z daleka dostrzeżemy najdrobniejszy paproch czy odcisk palca. Kiedy jednak bardzo zależy nam na kuchni utrzymanej w ciemnej kolorystyce, rozwiązaniem może przynieść kolekcja mebli Verle Easytoutch, w której fronty pokryte zostały specjalną powłoką zabezpieczającą przed powstawaniem odcisków palców.

Nowoczesna kuchnia – co na ścianę?

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by w nowoczesnej kuchni na ścianie pojawiły się tradycyjne płytki. Warto jednak rozważyć wybór innych rozwiązań, które kuchennemu wnętrzu nadadzą unikalnego charakteru. Oto opcje, które mamy do wyboru:

  • kamień – kładąc na ścianie marmur czy granit zyskamy nie tylko świetne zabezpieczenie newralgicznego miejsca nad kuchennym blatem, lecz także niezwykle piękną i elegancką ozdobę. Kamień będzie jednak wymagał odpowiedniego zabezpieczenia i systematycznej pielęgnacji,
  • drewno – umieszczone na ścianie drewniane panele lub drewniana płyta przełamią surowy wydźwięk nowoczesnej kuchni i dodadzą wnętrzu przytulności,
  • beton – dobrze prezentuje się w dużych, przestronnych kuchniach. Położony na ścianie w kuchni będzie narażony na różne zabrudzenia, dlatego konieczna będzie jego odpowiednia konserwacja,
  • cegła – ma wyrazisty kolor i surowy charakter, co oznacza, że doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach,
  • stal – podobnie jak cegłę, materiał ten cechuje minimalistyczny, surowy charakter, a do tego jest wyjątkowo łatwy w czyszczeniu,
  • tapeta lub fototapeta – dobrej jakości tapeta, przeznaczona do kuchni, będzie trwała i odporna na wilgoć, zabrudzenia czy ścieranie. Dobrze jest postawić na tapetę winylową lub wykonaną z włókna szklanego. Tego rodzaju tapety występują szerokiej gamie kolorów i motywów, dlatego wybór tej wpisującej się w wystrój naszego wnętrza nie powinien stanowić problemu.

Jakie oświetlenie do kuchni w stylu nowoczesnym?

Aby w kuchni dobrze nam się pracowało, również przy pochmurnej pogodzie lub po zmroku, należy odpowiednio zaplanować w niej oświetlenie. Praktycznym rozwiązaniem jest zaprojektowanie kilku punktów świetlnych. Pamiętajmy bowiem o tym, że zwłaszcza w dużej kuchni, ale nie tylko, jedna, centralnie umieszczona lampa nie będzie wystarczająca. Dobrze jest zadbać o dodatkowe doświetlenie strefy gotowania oraz blatu. Możemy to zrobić na przykład poprzez instalację ledowych taśm pod szafkami wiszącymi. Jeśli w kuchni ma znaleźć się wyspa lub barek, również warto umieścić nad nimi lampy. Stylowo wyglądać będą tu m.in. lampy wiszące o minimalistycznym designie. W nowoczesnej kuchni, a właściwie w jej aranżacji, ważną rolę odgrywa także oświetlenie dekoracyjne. Można zastanowić się zatem nad możliwością zastosowania podświetlanych uchwytów lub cokołów.

Nowoczesna kuchnia w bloku – jak ją urządzić?

Kuchnie nowoczesne mają to do siebie, że są niezwykle uniwersalne. Oznacza to, że styl ten dobrze prezentuje się zarówno na dużych przestrzeniach, jak i na niewielkim metrażu. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na cechującą go prostotę form oraz skromność w odniesieniu do dodatków. Brak niepotrzebnych dekoracji ułatwia zachowanie harmonii. W małej kuchni można natomiast zastosować patenty, które pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie. Gładkie fronty w połysku, jasne kolory, lustrzane płytki, to elementy, które wpisują się w nowocześnie urządzone kuchnie, a jednocześnie dodają wnętrzu przestronności.

Kuchnie nowoczesne – gotowe czy na wymiar?

Aranżując nowoczesną kuchnię, jeżeli zależy nam na jej funkcjonalności, dobrze jest zdecydować się na meble na wymiar, które dodatkowo pozwolą nam na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Ceny takich mebli bywają różnorodne i w dużej mierze są uzależnione od wybranych przez nas rozwiązań: rodzaju frontów i blatów oraz wyposażenia szafek. Stąd też nie należy z góry zakładać, że meble na wymiar będą bardzo kosztowną opcją. Udając się natomiast do studia kuchni, możemy „do woli” korzystać z porad profesjonalistów. W salonach Verle Home, w których klienci mogą liczyć na kompleksową obsługę, projekt kuchni wykonywany jest gratis, a w cenę mebli wliczany jest również ich transport oraz montaż. Na miejscu możemy również zamówić sprzęty AGD – także te wpisujące się w wystrój kuchni nowoczesnych.

Kuchnia-nowoczesna-system-do-szafek-naroznych

Kolekcje Verle Home w nowoczesnym stylu

Pośród kolekcji Verle znajdziemy szereg tych, które pozwolą nam stworzyć unikatową aranżację kuchni w nowoczesnym stylu. Sprawdź, jakie serie i wykończenia szczególnie polecamy do nowoczesnych kuchni:

  • Speed – szczególnie warto zwrócić uwagę na front Speed 288 Beton czarny,
  • Laser – jeżeli chcemy urządzić nowoczesną kuchnię w jasnych barwach, wybierzmy front Laser 427 Biały alpejski. Kiedy zależy nam zaś na ciemnym, eleganckim kolorze, postawmy na fronty Laser 414 Szary wulkaniczny,
  • Riva – w tej kolekcji znajdziemy takie perełki, jak front 839 Szary Terra Beton, 842 Beton Piaskowy, 889 Szary łupkowy Beton czy 892 Beton szary – doskonale oddające charakter nowoczesnych wnętrz,
  • Flash – to kolekcja, w której oferowane są fronty z połyskiem,
  • Easytouch – w tej serii wszystkie fronty pokryte zostały powłoką zabezpieczającą przed powstawaniem odcisków palców. Warto zwrócić uwagę na niezwykle eleganckie kolory frontów: 961 Czarny grafitowy, 963 Rdzawoczerwony, 964 Zielony mineralny czy 966 Niebieski Fiord,
  • Inox – front 216 to imitacja stali szczotkowanej,
  • Stoneart – w tej kolekcji dostępne są jedyne w swoim rodzaju fronty imitujące naturalny kamień: 303 Łupek szary, 304 Łupek szary skalny oraz 305 Bazalt Taupe.

Modne kuchnie w nowoczesnym stylu – aranżacje

W naszej galerii możesz zobaczyć najciekawsze aranżacje kuchni w stylu nowoczesnym, które powstały na bazie różnych kolekcji mebli Verle Home. W jednych z nich dominuje drewno, w innych intensywne, głębokie kolory, które dodają wnętrzom elegancji. Równie ważne, co wybór przewodniej barwy, jest zachowanie umiaru, także pod względem liczby kolorów. Ograniczając się do kilku barw, zyskujemy również większą pewność, że kolory będą ze sobą współgrać. Jakie jeszcze oblicze może mieć nowoczesna kuchnia?

  • Nowoczesna kuchnia z drewnianym blatem (kuchnia w bloku z drewnem również prezentować będzie się wyjątkowo),
  • kuchnia czarny mat,
  • granatowa kuchnia z bielą lub drewnem,
  • kuchnia nowoczesna z zabudową w odcieniach zieleni,
  • kuchnia z zabudową imitującą kamień lub beton,
  • jasna kuchnia w połysku.

To w pełni bezpieczne połączenia i propozycje, które pozwolą na zaprojektowanie eleganckiego wnętrza w nowoczesnym stylu.