Jak pozbyć się trudnych do usunięcia plam?

Plamy z czekolady, czerwonego wina, owocowych soków czy trawy bywają trudne do usunięcia. Na szczęście istnieją sposoby na to, by pozbyć się ich szybko i bezproblemowo. Poznaj nasze sprawdzone metody na najbardziej uporczywe plamy.

 

Plamy z czekolady

Nie tylko dzieci uwielbiają czekoladowe słodkości, choć trzeba przyznać, że to na ich ubraniach najczęściej pojawiają się plamy z czekolady. Są trudne do usunięcia ze względu na dużą zawartość tłuszczu i ciemny kolor kakao. Do ich usunięcia domowymi sposobami przyda się roztwór letniej wody i spirytusu denaturowanego. Miksturę nakładamy na plamę i pozostawiamy na kilkadziesiąt minut. Następnie przepłukujemy tkaninę w letniej wodzie.

Plamy z czerwonego wina

W przypadku zabrudzeń z czerwonego wina dużą rolę gra czas. Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. Plamę od razu przepłuczmy zimną wodą, by pozbyć się jak największej ilości czerwonego barwnika. Później możemy przetrzeć ją gliceryną wymieszaną z wodą i wypłukać w mieszance wody z octem.

Zabrudzenia z pomidorów, jagód i innych soków owocowych i warzywnych

Aby pozbyć się plamy z soku owoców lub warzyw, najpierw delikatnie – tak by dodatkowo nie wcierać miąższu w materiał – zetrzyjmy resztki produktu. Teraz wystarczy już tylko namoczyć poplamioną tkaninę w wodzie przez pół godziny, a po tym czasie wyprać ją w pralce automatycznej.

Usuwanie plam z trawy

Zabrudzone trawą miejsce zapierzmy ręcznie, przy użyciu proszku do prania. Piorąc ubranie w pralce, jeżeli nie jest to zabronione przez producenta, zastosujmy odplamiacz lub wybielacz. Pomocna może być również mieszanka wody i alkoholu, przygotowana w stosunku 2 : 1.

Zabrudzenia z krwi

Jak poradzić sobie z plamą z krwi? Zaczynamy od namoczenia tkaniny w zimnej wodzie przez 30 minut. Jeżeli to nie pomoże, przygotujmy mieszkankę wody z amoniakiem: do 4 litrów wody dodajemy 3 łyżki amoniaku i ponownie moczymy materiał przez 30 minut.

 

Najlepszy sposób na wszystkie plamy: sprawdzona pralka

Niezależnie od rodzaju plam, w walce z uporczywymi zabrudzeniami może wspomóc nas skutecznie działająca pralka. Pralki Bosch z funkcją automatycznego odplamiania uciążliwych plam na co dzień dbać będą o nasze tkaniny i ich nieskazitelną czystość. Wystarczy na panelu sterowania wybrać rodzaj zabrudzeń, by urządzenie szybko mogło pozbyć się zanieczyszczeń. Dodatkowo pralki z systemem 4D Wash System, takie jak pralka Bosch Serie 8 WGB2440EPL, gwarantują skuteczne usuwanie plam dzięki technologii efektywnego przenikania wody i detergentu przez włókna pranych tkanin.

 

Obecnie trwa promocja: Oszczędne pranie i suszenie z marką Bosch i Ariel, kupując dwa produkty objęte promocją można zyskać zapas płynu do prania Ariel oraz deskę do prasowania marki Vileda.