5 sprawdzonych sposobów na przypalone naczynia w kuchni

Nawet najlepszemu kucharzowi czasem coś nie wyjdzie. Każdemu się zdarza coś przypalić. Wystarczy chwila nieuwagi i mamy przypalone mleko czy ziemniaki. Spalenizna, która przywiera mocno do garna to bardzo problematyczne zabrudzenie. Zbyt mocne, uporczywe szorowanie może tylko zniszczyć naczynie, które będzie nadawało się tylko do wyrzucenia. Zobacz 5 sprawdzonych sposobów na przypalone garnki.

1. Proszek do prania

Na pewno każdy próbował już sody czy proszku do pieczenia, ale okazuje się, że również proszek do prania może pomóc usunąć spaleniznę z garnka. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy założyć rękawiczki ochronne, gdyż kontakt z takim detergentem, jak proszek do prania, może skutkować podrażnieniami skóry. Garnek wystarczy wyszorować za pomocą proszku do prania, po czym należy bardzo dokładnie wypłukać naczynie. Szorowanie może jednak też zaszkodzić, więc nieco mniej inwazyjnym rozwiązaniem będzie dodanie proszku do wody i gotowanie takiej zawiesiny. To szybko pomoże pozbyć się spalenizny.

 

2. Sól dobra na wszystko

Bez niej nie wyobrażamy sobie żadnej potrawy, bo wszystko byłoby po prostu bez smaku. Jednak sól jest także znakomitym pomysłem na wyczyszczenie przypalonego rondelka. Wystarczy wsypać kilka łyżek soli do przypalonego garnka, tak aby pokryła ona całą przypaloną powierzchnię. Następnie garnek należy odstawić na kilka godzin, a później przetrzeć wilgotną szmatką.

3. Genialny ocet

Ocet to kolejny produkt używany w kuchni na co dzień, który również idealnie nadaje się do sprzątania i czyszczenia nawet trudnych zabrudzeń. Poradzi sobie nawet ze spalonym garnkiem. Kilka kropel zaledwie potrafi sprawić, że brud zacznie odchodzić płatami. Wystarczy ocet zagotować z dużą ilością wody w przypalonym naczyniu. Trzeba jednak pamiętać, żeby zrezygnować z tego sposobu w przypadku naczyń emaliowanych, które mogą niestety ulec przez to zniszczeniu.

4. Coca Cola lub Pepsi

Te niezwykle popularne gazowane napoje pomogą szybko i sprawnie usunąć przypalone resztki jedzenia z naczynia. Wszystko dzięki zawartości kwasu fosforowego. Wystarczy napój wlać do garnka i gotować przez kilkanaście minut. Później łatwo można doczyścić garnek ściereczką lub gąbką do mycia naczyń.

5. Na ratunek przypalonemu garnkowi… ryż

To może być niemałe zaskoczenie dla niejednej gospodyni, ale tak. Ryż także pomaga w walce ze spalenizną. Niestety jest to rozwiązanie czasochłonne, dlatego najlepiej decydować się na nie w ostateczności, gdy nie mamy nic innego albo nic innego nie pomaga. Przypalony garnek należy obsypać ziarnami ryżu, wlać wodę i gotować. Ryż w przeciwieństwie do innych rozwiązań, a zwłaszcza octu, jest w pełni bezpieczny i nie spowoduje żadnych uszkodzeń naczynia. Choć na zastosowanie tego sposobu trzeba poświęcić nawet kilka godzin, naprawdę warto, bo może to pomóc uratować garnek przed wyrzuceniem.